Lista oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ

Uprawnienia specjalne

RODO

Ochrona danych osobowych

Nasz fanpage!

Zobacz nasze filmy

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA

ul. Modrzewiowa 15, 85-631 Bydgoszcz

NFZ
United Registrar of Systems
Unia Europejska

Laserowa korekcja wad wzroku

urządzenie do laserowej korekcji wzroku

Nowoczesne chirurgiczne metody korekcji wad wzroku polegają na zastosowaniu laserów – ekscimerowego oraz femtosekundowego do zmiany przedniej krzywizny rogówki. Dzięki nim można raz na zawsze poprawić jakość swojego życia i widzieć dużo lepiej niż dotychczas – bez okularów i soczewek kontaktowych.

 

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA dysponuje dwoma najnowocześniejszymi laserami do korekcji wad wzroku: ekscimerowym Amaris 750S niemieckiej firmy Schwind i femtosekundowym FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer.

 

Lasery starszych typów korygowały wadę sferyczną i astygmatyzm, ale wprowadzały nowe dodatkowe aberracje, które często powodowały zmniejszenie kontrastu lub nawet pewne niekorzystne wrażenia wzrokowe.


laserowa korekcja wzroku

Laser Amaris 750S, nowy, najbardziej zaawansowany produkt, którego szybkość działania pozwala na skorygowanie 1 dioptrii w czasie 1,5 sekundy, dysponuje w standardzie bardzo zaawansowanymi profilami ablacji, które nie zmieniają przedoperacyjnych właściwości układu optycznego oka (z wyjątkiem wady sferycznej i cylindrycznej). W rezultacie aberracje nie ulegają zmianie i widzenie po zabiegu jest dla pacjenta bardziej „naturalne", a ryzyko niekorzystnych wrażeń wzrokowych bardzo małe.

 

 

FEMTO LDV Z8 to jedyny laser femtosekundowy stosowany w mikrochirurgii okulistycznej wykorzystujący impulsy o niskiej energii z wysoką częstotliwością, co zapewnia wyjątkowo delikatną i precyzyjną pracę.

 

 

 

chirurgia refrakcyjna wzrokuChirurgia refrakcyjna

Laserowa korekcja wzroku to postępowanie, mające na celu zmianę refrakcji (siły łamiącej) oka w taki sposób, aby uzyskać normowzroczność lub znacznego stopnia zmniejszenie wady refrakcji.

 

Rozwój chirurgii refrakcyjnej rogówki na świecie nastąpił pod koniec lat 80-tych.

 

Metody laserowej korekcji wzroku

 

Metody laserowej korekcji wzroku dzielą się na następujące techniki: bezpłatkowe, np. PRK, LASEK, Epi-LASIK oraz z wytworzeniem płatka rogówki, np. LASIK, Femto LASIK, SBK-LASIK. Różnią się one między sobą przygotowaniem oka przed działaniem lasera oraz czasem gojenia rogówki.

 

3D FemtoLASIK

3D FemtoLASIK to delikatna procedura laserowa umożliwiająca zastosowanie wyjątkowo cienkich cięć w przestrzeni trójwymiarowej w sposób niezwykle precyzyjny, bezpieczny dla pacjenta i całkowicie bezbolesny. 

 

Zabiegi laserowej korekcji wzroku należą do zabiegów bardzo bezpiecznych. Ryzyko wystąpienia powikłań, pogarszających trwale ostrość wzroku, wynosi znacznie poniżej 1%. Jednakże pacjent, podejmujący decyzję o tego rodzaju korekcji, powinien być świadomy możliwości ich wystąpienia.

 

 

Zakres wad korygowanych za pomocą laserowej korekcji wzroku:

- krótkowzroczność od -0,5 Dsph do -10,0 Dsph,

- nadwzroczność od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph,

- astygmatyzm do 6,0 Dcyl

 

 

Badania diagnostyczne wykonywane przed zabiegiem refrakcyjnym laserowej korekcji wzroku

- Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria)

- Autokeratorefraktometr (komputerowe badanie wzroku)

- Pachymetria (badanie grubości rogówki)

- Topografia/tomografia rogówki (mapa rogówki)

- Badanie komórek śródbłonka rogówki, biometria (pomiar długości gałki ocznej)

 

 

O czym trzeba wiedzieć przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku?

Użytkownicy soczewek kontaktowych muszą zrezygnować z ich noszenia, jeżeli chcą się zgłosić na badanie kwalifikacyjne. W przypadku miękkich soczewek kontaktowych są to 2 tygodnie, w przypadku soczewek torycznych 3, a soczewek twardych 4 tygodnie.

 

Minimum 48 godzin przed zabiegiem nie wolno stosować kosmetyków do twarzy, takich jak: kremy, pudry, cienie do powiek, tusze do rzęs itp. Bardzo istotne jest także niespożywanie alkoholu minimum 48 godzin przed zabiegiem – w przeciwnym wypadku może to mieć bardzo negatywny wpływ na efekt końcowy zabiegu. Nie należy przerywać stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie wolno być w ciąży, a także planować ciąży w okresie rekonwalescencji po zabiegu.

 

 

Wskazania dla pacjentów po zabiegu laserowej korekcji wzroku

W pierwszym tygodniu po zabiegu refrakcyjnym należy unikać intensywnej pracy – oczy powinny odpoczywać do czasu wygojenia rogówki.

 

W okresie pooperacyjnym pacjenci powinni unikać pomieszczeń zadymionych i zakurzonych, a przez pierwszy miesiąc – intensywnego wysiłku fizycznego (np. ćwiczeń na siłowni). Przez okres 2 tygodni nie wolno nakładać makijażu, przez ok. 2 miesiące nie wolno kąpać się w basenach, jeziorach, morzu, korzystać z solarium i sauny ani przebywać na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.

 

Operacje laserowej korekcji wad wzroku wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, kropelkowym i są one całkowicie niebolesne. Należy jednak wiedzieć, że po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe związane z gojeniem się oka.

 

Przeciwwskazania do wykonania operacji:

- niestabilna wada refrakcji (w ciągu roku nie powinna ulec zmianie),

- wiek poniżej 21 lat,

- cukrzyca,

- palenie papierosów, alkohol, narkotyki,

- opryszczka,

- menstruacja, ciąża, okres karmienia,

- stożek rogówki, blizny na rogówce, zbyt cienka rogówka,

- odwarstwienie siatkówki,

- jaskra, zaćma,

- stany zapalne oczu,

- choroby hematologiczne, endokrynologiczne (tarczyca), laryngologiczne, stomatologiczne, reumatologiczne, neurologiczne, autoimmunologiczne, alergie,

- rozrusznik serca.

 

 

laser 3D Femto Lasik

3D FemtoLASIK

3D FemtoLASIK to delikatna procedura laserowa umożliwiająca zastosowanie wyjątkowo cienkich cięć w przestrzeni trójwymiarowej w sposób niezwykle precyzyjny, bezpieczny dla pacjenta i całkowicie bezbolesny.
 
Dzięki mikroskopijnej dokładności krawędzie tworzonego płatka są idealnie równe i gładkie, co skutkuje lepszymi wynikami pooperacyjnymi. Pacjenci uzyskują dobre widzenie już kilka godzin po zabiegu, a proces gojenia przebiega bardzo szybko.

 

 

 
 
 
 

Zapraszamy do poznania historii naszej pacjentki, Pani Sandry, która przed ślubem zdecydowała się na zabieg laserowej korekcji wady wzroku. Nasi lekarze po przeprowadzeniu wszystkich badań zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wady wzroku metodą femtoLASIK.

 

 

 

 
 

PRK (Photorefractive keratectomy)

Technika PRK stosowana jest w korekcji krótkowzroczności do - 7,0 Dpt i nadwzroczności do + 4,0 Dpt oraz astygmatyzmu.

 

W tej technice nie tworzy się płatka rogówki, niweluje to związane z nim powikłania. Podczas zabiegu chirurg mechanicznie usuwa powierzchowną warstwę rogówki, a następnie za pomocą lasera ekscimerowego wykonuje precyzyjną fotoablację. Prowadzi to do zmiany krzywizny rogówki, a tym samym mocy optycznej oka.

 

Po zabiegu zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa. Pozostaje ona na oku przez kilka dni do czasu wygojenia nabłonka rogówki. Ostrość widzenia po zabiegu PRK poprawia się stopniowo, natomiast prawidłowe widzenie pojawia się zwykle po około 3-6 tygodniach.

 

 

 

TransPRK (Trans-epithelial photorefractive keratectomy)

W przypadku procedury TransPRK cały zabieg jest wykonywany jednoetapowo z wykorzystaniem lasera ekscimerowego – nie ma potrzeby dotykania oka jakimkolwiek narzędziem. Nabłonek jest usuwany na mniejszym obszarze niż w przypadku zabiegu PRK, co powoduje szybsze gojenie i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

 

 

Procedura TransPRK jest stosowana również pacjentów z nieregularnościami powierzchni zrębu rogówki, np. gdy istnieje konieczność poprawienia wyniku po wcześniejszej laserowej korekcji wzroku.

 

Zapraszamy do zapoznania się z historią młodego tyczkarza, który miał przeprowadzony zabieg laserowej korekcji wady wzroku metodą TransPRK. Dzięki laserowej korekcji może znów cieszyć się ulubionym sportem bez ograniczeń.

 

 

 

 

 

 

 

LASEK (Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy)

Metoda LASEK wskazana jest w przypadkach zbyt cienkiej rogówki, a także gdy z różnych powodów nie można wykonać metody LASIK. Metoda ta pozwala na zachowanie nabłonka rogówki, co korzystnie wpływa na proces gojenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kropelkowym.

 

Podstawowa różnica pomiędzy metodą LASEK i LASIK polega na wytworzeniu bardzo cienkiego płatka grubości 60-90 µm, obejmującego wyłącznie nabłonek rogówki. W naszej Klinice LASEK stosujemy do korekcji krótkowzroczności do -7,0 D lub dalekowzroczności do + 6,0 D z/bez astygmatyzmu.

 

W metodzie LASEK aplikuje się roztwór alkoholu, który umożliwia zmiękczenie i odsunięcie powierzchownej warstwy nabłonka rogówki. Następnie chirurg wykonuje fotoablację rogówki za pomocą lasera ekscimerowego. Na koniec zabiegu płatek rogówki zostaje precyzyjnie ułożony w pozycji pierwotnej i założona zostaje soczewka kontaktowa na 4 -7 dni.

 

Prawidłowe widzenie po zabiegach LASEK pojawia się zwykle po około 2-4 tygodniach.

 

 

 

Aberration-free

Nawet prawidłowo zbudowane oko ma pewne niewielkie nieprawidłowości układu optycznego – tzw. aberracje wyższego rzędu.

 

Cześć z nich może być korzystna dla procesu postrzegania. Do części aberracji się przyzwyczajamy, a mózg kompensuje te niewielkie nieprawidłowości. Lasery starszych typów korygowały wadę sferyczną i astygmatyzm, ale wprowadzały nowe dodatkowe aberracje, które często powodowały zmniejszenie kontrastu lub nawet pewne niekorzystne wrażenia wzrokowe.

 

Laser Amaris 750S dysponuje w standardzie bardzo zaawansowanymi profilami ablacji, które nie zmieniają przedoperacyjnych właściwości układu optycznego oka, za wyjątkiem wady sferycznej i cylindrycznej. W rezultacie aberracje nie ulegają zmianie i widzenie po zabiegu jest dla pacjenta bardziej „naturalne", a ryzyko niekorzystnych wrażeń wzrokowych bardzo małe.

 

 

 

PresbyMAX

Metoda PresbyMAX pozwala na skuteczne i bezpieczne leczenie pacjentów bez wady wzroku, z krótkowzrocznością i nadwzrocznością, a także leczenie pacjentów z astygmatyzmem, u których funkcja akomodacji jest znacznie ograniczona.

 

Dzięki procedurze PresbyMAX można jednocześnie zlikwidować korekcję do dali i bliży, wynikającą z zaburzeń akomodacji.

 

Zalety metody PresbyMAX:
- zapewnienie ostrości wzroku na wszystkich dystansach dla obu oczu,
- minimalizacja utraty kontrastu,
- zwiększenie głębi ostrości.

 

 

 

Fotokeratektomia Terapeutyczna

PTK, ang. Photo Therapeutic Keratectomy, to oparty o metodę fotoablacji wykonaną laserem excimerowym sposób leczenia zmian rogówkowych takich, jak:

 

- erozje nawrotowe,
- blizny rogówki,
- dystrofie i degeneracje,
- stany zapalne powierzchowne i głębokie (owrzodzenia),
- doczyszczanie powierzchni rogówki po usunięciu skrzydlika, guzów i ciał obcych,
- modelowanie powierzchni rogówki po wcześniej wykonanych zabiegach refrakcyjnych.

 

Celem fotokeratektomii terapeutycznej jest poprawa ostrości wzroku, zmniejszenie dolegliwości subiektywnych (bólu, światłowstrętu, łzawienia), całkowite usunięcie lub zmniejszenie niezborności nieregularnej, zaburzeń widzenia nocnego, rozszczepień światła i jednoocznego podwójnego widzenia, którego przyczyną jest rogówka.

 

 

 

Keratektomia Epi-Bowman (EBK)

Metoda EBK polega na delikatnym usunięciu nabłonka bez ingerencji w głębsze warstwy (warstwa Bowmana pozostaje nienaruszona). Dynamiczny epikeratom usuwa nabłonek warstwa po warstwie, jednocześnie zbierając usunięte komórki.

 

Atutem EBK jest brak konieczności stosowania metalowych narzędzi oraz substancji chemicznych. Metoda ta gwarantuje pacjentowi komfort ze względu na krótki czas regeneracji i mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu.

 

  

Więcej informacji o laserowej korekcji wady wzroku można znaleźć w naszym kanale na YouTubie.