Witrektomia
Witrektomia jest zabiegiem mikrochirurgicznym polegającym na wycięciu ciała szklistego (z łac. corpus vitreum – stąd nazwa zabiegu) z wnętrza gałki ocznej. To często ostatni moment na odzyskanie lub utrzymanie widzenia w do tej pory nieuleczalnych schorzeniach siatkówki i ciała szklistego.
Im szybciej dojdzie do usunięcia patologicznych zmian z siatkówki i ciała szklistego, tym lepszy będzie efekt operacji. Ostrość wzroku po przeprowadzeniu zabiegu witrektomii odzyskuje się stopniowo, w ciągu 6 miesięcy.
Należy przy tym liczyć się z ok. 5 % ryzykiem powikłań pooperacyjnych.
Wskazania do wykonania zabiegu witrektomii
- Zaawansowana postać retinopatii cukrzycowej
- Odwarstwienie siatkówki o różnej przyczynie
- Otwory w plamce
- Błony przedsiatkówkowe
- Niewchłaniające się krwotoki do ciała szklistego o różnej etiologii
- Ciało obce wewnątrzgałkowe.
Dlaczego warto poddać się zabiegowi witrektomii?
Chirurgiczne usunięcie ciała szklistego poprzez niewielkie otworki w ścianie gałki ocznej pozwala w niektórych przypadkach przywrócić prawidłową budowę i funkcję siatkówki.
Pacjenci decydujący się na witrektomię zyskują:
- poprawę ostrości wzroku,
- przywrócenie prawidłowego stanu anatomicznego gałki ocznej,
- opóźnienie procesu chorobowego, prowadzącego do znacznego upośledzenia widzenia.
Bez podjęcia ryzyka operacji wzrok może się stale pogarszać, aż do jego całkowitej utraty.
Kwalifikacja do zabiegu witrektomii
Warunkiem przystąpienia do zabiegu witrektomii jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz okulista przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski oraz badania diagnostyczne:
- USG oka
- OCT (okulistyczną koherentną tomografię),
- badanie ostrości i pola widzenia,
- badanie ciśnienia w gałce ocznej.
W przypadku współistnienia zaćmy i choroby siatkówki wskazane jest przed przeprowadzeniem witrektomii wykonanie operacji usunięcia zmętniałej soczewki ze wszczepieniem soczewki sztucznej. Witrektomia w sposób znaczący przyspiesza rozwój zaćmy.
Jak wygląda zabieg witrektomii?
W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy zabieg witrektomii jest przeprowadzany zwykle w znieczuleniu miejscowym, pod stałą opieką anestezjologa. W zależności od rodzaju schorzenia, trwa od 30 minut do 2 godzin.
Podczas operacji witrektomii wykonuje się trzy, mające długość ok. 0,65 mm, nacięcia twardówki (tzw. sklerotomie). Poprzez te nacięcia do wnętrza oka wprowadzane są narzędzia chirurgiczne, którymi następnie rozcina się i usuwa ciało szkliste i towarzyszące mu zmiany jak na przykład krew czy też obszary silnego pociągania siatkówki. Chirurg okulista może wówczas przystąpić do następnych etapów zabiegu czyli m.in. przyłożenia odwarstwionej siatkówki, usunięcia zwłóknień z powierzchni siatkówki czy wykonania laseroterapii.
Podane płyny i gazy w ciągu 1-6 tygodni ulegają samoistnemu wchłonięciu, natomiast olej silikonowy jest wymieniany bądź usuwany podczas kolejnej operacji zwykle około 6 miesięcy po pierwszym zabiegu.
Koszty zabiegu witrektomii
Zabiegi witrektomii w naszej Klinice są refundowane przez NFZ. O szczegóły zapytaj lekarza lub w rejestracji.
Informacje na temat kosztów witrektomii znaleźć można w Cenniku wizyt i operacji oczu, klikając tutaj.
Wskazania po zabiegu witrektomii
Przez kilka dni po operacji widzenie jest zwykle gorsze niż przed zabiegiem. Często pojawia się niewieli ból oka. W łagodzeniu bólu pooperacyjnego pomocne będą łagodne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
W trakcie gojenia się rany operacyjnej, przez ok. 1-2 miesięcy, pacjenci odczuwają obecność „ciała obcego” pod powieką. Może pojawić się również wrażenie widzenia „przez wodę” związane z obecnością gazu. Dolegliwość ta powinno stopniowo ustępować, a wzrok powoli wracać do normy. W zależności od stanu operowanego oka może się okazać konieczne utrzymywanie określonej pozycji po zabiegu. W przypadku otworów w plamce pacjenci powinni utrzymywać pozycję leżącą na brzuchu przez 2-3 dni po operacji. W przypadku kiedy operacja jest wykonywana z innych wskazań najczęściej wskazane jest leżenie na bokach.
W okresie rekonwalescencji nie wolno:
- dopuścić do zakażenia rany,
- uciskać operowanego oka i trzeć go,
- uprawiać sportu,
- pływać,
- podnosić ciężkich rzeczy,
- napinać mięśni brzucha (zaparcia),
- pochylać się gwałtownie,
- stosować gorących kąpieli i sauny,
- podróżować samolotem w przypadku kiedy do oka podany jest gaz.
Należy:
- przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania kropli ocznych,
- myć powieki delikatnymi płatkami kosmetycznymi, zmoczonymi w przegotowanej wodzie lub roztworze kwasu borowego,
- przy myciu twarzy zachować szczególną ostrożność, aby woda z mydłem nie dostała się do oka,
- myć włosy z pomocą drugiej osoby nie wcześniej niż 3 dni od operacji, po odchyleniu głowy do tyłu i zasłonięciu oka opatrunkiem,
- ograniczyć wysiłek fizyczny,
- zasłaniać oko na noc, aby uniknąć podrażnienia,
- w dni słoneczne nosić ciemne okulary,
- unikać silnego wiatru i kurzu,
- wstrzymać się od kontaktów seksualnych przez min. 3 tygodnie od operacji.
- przestrzegać zaleceń dotyczących pozycji po operacji
W przypadku konieczności wykonania innych operacji w znieczuleniu ogólnym w okresie miesiąca po witrektomii należy poinformować anestezjologa o przebytej operacji oka i podaniu do wnętrza oka gazu.
Należy również przestrzegać wyznaczonych terminów wizyt pooperacyjnych, a w razie wystąpienia dolegliwości natychmiast zgłosić się do lekarza okulisty prowadzącego lub na ostry dyżur okulistyczny.
Poznajmy historię pancjenta
Efekty uboczne po zabiegu witrektomii
Poważne powikłania po zabiegu witrektomii występują dość rzadko. U niektórych pacjentów zdarza się zaćma, odwarstwienie siatkówki oraz wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Mogą również występować stany zapalne oka, nieszczelności rany pooperacyjnej i nawracające krwotoki do wnętrza oka. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie ponownej witrektomii.