Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Ogólne pytania
Czy można wybrać lekarza operującego?
Możliwość wyboru lekarza operującego mają tylko pacjenci leczący się odpłatnie.
Czy można skorzystać z konsultacji okulistycznej w ramach NFZ?
Tak, w naszej Klinice można skorzystać z konsultacji okulistycznej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Pacjentów rejestrujemy na podstawie skierowania do poradni okulistycznej, wystawionego przez placówkę posiadającą aktualną umowę z NFZ.
Jakie badania wchodzą w cenę wizyty?
W cenie wizyty okulistycznej wykonywany jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, komputerowe badanie wady refrakcji, dobór okularów/soczewek, badanie dna oka w lampie szczelinowej.
Jaki jest czas oczekiwania wizytę?
Czas oczekiwania na wizytę jest zróżnicowany, w zależności od tego, do którego ze specjalistów pacjent chce się umówić.
O operacji usunięcia zaćmy
Jaki jest czas oczekiwania na zabieg zaćmy refundowany przez NFZ i na zabieg płatny?
Niezależnie od tego, czy zabieg usunięcia zaćmy będzie płatny, czy refundowany przez NFZ, pacjent w pierwszej kolejności zapraszany jest na tzw. badania kwalifikacyjne do zabiegu. W przypadku zabiegów refundowanych przez NFZ czas oczekiwania na takie badania waha się od 1,5 do 2 miesiące. Przy skierowaniu w trybie pilnym zapraszamy pacjentów na kwalifikację w ciągu miesiąca. Na kwalifikację do zabiegów płatnych czeka się od kilku dni do ok. 2 tygodni.
Jak długo czeka się na zabieg po kwalifikacjach?
Zarówno przy zabiegach płatnych, jak i refundowanych przez NFZ, termin zabiegu ustalany jest podczas badań kwalifikacyjnych i wynosi około 1-2 miesiąca.
Czy zabieg zaćmy, LKW boli?
Kiedy przeprowadza się badanie kontrolne po operacji zaćmy?
Jaka jest różnica w jakości soczewek wszczepianych w ramach NFZ i prywatnie?
W ramach płatnego zabiegu w naszej Klinice wszczepiane są sztuczne soczewki amerykańskiej firmy Alcon lub Johnson & Johnson. Soczewki te, w przeciwieństwie do soczewek refundowanych, posiadają filtr światła niebieskiego chroniący siatkówkę i plamkę oka. Soczewki dodatkowo płatne są asferyczne, co poprawia jakość widzenia i daje lepszy kontrast widzianego obrazu.
W ramach operacji, NFZ refunduje soczewkę sferyczną – obraz widziany przez pacjenta jest nieco zniekształcony na obwodzie. Soczewki płatne są wykonane z materiału kompatybilnego ze środowiskiem oka, doskonale przylegają do torebki soczewki, dzięki czemu torebka tylna nie mętnieje lub mętnieje znacznie później niż w przypadku soczewek refundowanych. Zmętnienie soczewki tylnej, czyli zaćma wtórna, występuje u zaledwie 5% pacjentów, którzy zdecydowali się na operację płatną.
Pacjent operowany w ramach NFZ nie ma możliwości dopłaty i wyboru soczewek.
Czy poddanie się operacji zaćmy za granicą jest lepszym rozwiązaniem?
– koszt samego zabiegu powiększa się o transport, noclegi i inne wydatki, więc ostatecznie różnica w cenie może wcale nie być duża,
– standard usług za granicą, np. w Czechach, jest na ogół niższy niż w Polsce (brak lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej podczas zabiegu),
– nie wolno latać samolotem wcześniej niż tydzień po zabiegu,
– nie można również schylać się ani dźwigać (np. walizki), więc trzeba podróżować w towarzystwie pomocnej, zdrowej osoby,
– w przypadku jakichkolwiek problemów pooperacyjnych kontakt z lekarzem operującym jest utrudniony,
– w razie poważnych powikłań powodujących pogorszenie lub utratę widzenia nieporównywalnie trudniej jest dochodzić odszkodowania.
O laserowej korekcie wady wzroku
Kiedy można wrócić do pracy po laserowej korekcji wzorku?
Obecnie czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy wynosi około 2-3 miesięcy.
Czy na drugi dzień po zabiegu LKW można lecieć samolotem?
O innych zabiegach okulistycznych
Czy wykonujecie badania w kierunku jaskry? Jakie to są badania?
Tak. W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA wykonujemy szereg badań pod kątem tego schorzenia, w ramach tzw. pakietu jaskrowego. Są to:
– tonometria (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego),
– pachymetria (pomiar grubości rogówki),
– HRT II (badanie tarczy nerwu wzrokowego),
– pole widzenia,
– SOCT RNFL (Spektralna optyczna koherentna tomografia z badaniem grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki).
W cenie wyżej wymienionych badań jest również opis specjalisty.
Czy do badań SOCT, AF trzeba się przygotować? Ile trwają te badania?
SOCT (Spektralna optyczna koherentna tomografia) jest badaniem niebolesnym i nieinwazyjnym. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Należy jednak pamiętać, że pacjent może mieć przy tym badaniu rozszerzone źrenice, co zaburzy widzenie na około 2-3 godziny po badaniu.
AF (Angiografia fluoresceinowa) jest badaniem, do którego rozszerzane są źrenice oraz podawany jest dożylnie kontrast. U niektórych pacjentów mogą wystąpić nudności, w związku z tym przed badaniem zalecany jest lekki posiłek.
Oba badania nie trwają długo, jednak przygotowanie do badania (rozszerzenie źrenic) trwa około 20 min, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. SOCT i AF opisywane są przez lekarza na miejscu.
Jaki jest czas oczekiwania na kapsulotomię?
Kapsulotomia laserowa jest wykonywana przez okulistę w gabinecie lekarskim, zazwyczaj terminy rejestracji nie są odleglejsze niż ok. 2-3 tygodnie. Koszt wykonania tego zabiegu wynosi 400 zł za jedno oko.
Ile kosztuje i jak długo trwa aplikacja zatyczek punktów łzowych?
Aplikacja trwa około 10 min, a jej koszt to 350 zł.
Czy wykonujecie iniekcje doszklistkowe w ramach NFZ, czy tylko prywatnie?
W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA wykonuje się iniekcje doszklistkowe zarówno prywatnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czy po zabiegu kapsulotomii tylnej laserem YAG można prowadzić samochód?
Jakie są zasady przyjęcia pacjenta na iniekcję doszklistkową lekami anty – VEGF?
Jaka jest procedura kwalifikacji do operacji zeza?
Pacjent po konsultacji z lekarzem okulistą specjalizującym się w leczeniu zeza, może zostać zarejestrowany (jeśli jest zainteresowany zabiegiem) na badania kwalifikacyjne do operacji zeza. Podczas takiej kwalifikacji przeprowadzany jest wywiad anestezjologiczny i wykonywane są niezbędne badania diagnostyczne i okulistyczne (m.in. pomiar ciśnienia w gałce ocznej, refrakcja, badanie kąta widzenia ) oraz ustalany termin zabiegu. Operacje zeza wykonujemy tylko u osób dorosłych.