Soczewki wewnątrzgałkowe
Wybór raz na całe życie
Rodzaj soczewki wszczepionej podczas operacji zaćmy ma ogromny wpływ na późniejszą jakość widzenia i komfort życia. Sztuczna soczewka zostaje w zoperowanym oku na zawsze, dlatego niezwykle ważny jest wybór takiej soczewki, która umożliwi dokładną i trwałą korekcję wady wzroku.
Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji zaćmy z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu czy starczowzroczności (presbiopii). Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe dobierane są zawsze w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjentów, a także warunków miejscowych panujących w oku. W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy chirurdzy zaćmy dysponują szeroką ofertą soczewek wewnątrzgałkowych, by móc doradzić pacjentom wybór najbardziej dla nich odpowiednich modeli.
Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w chirurgii zaćmy
Ze względu na właściwości optyczne, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje soczewek:
Soczewki jednoogniskowe
Umożliwiają wyraźne widzenie dali. Oznacza to, że w przypadku wyboru soczewki wewnątrzgałkowej, zapewniającej dobre widzenie z daleka, można bez okularów np. prowadzić samochód, ale do czytania książki dalej będzie potrzebna korekcja wzroku za pomocą okularów.
Soczewki EDoF
Soczewki o wydłużonej ogniskowej (EDoF z ang. Extended Depth of Focus) i szerowkim zakresie widzenia, pozwalające na bardzo dobre widzenie dali i bliży do 40–60 cm i uzyskanie bliży funkcjonalnej np. do pracy przy komputerze. Do czytania mniejszego druku będą potrzebne okulary. Zaprojektowane do korekcji prezbiopii, bez rozbłysków, olśnień i efektu halo.
Soczewki wieloogniskowe
Przywracają pacjentom pełny zakres widzenia: dali, bliży i odległości pośredniej. Wszczepienie soczewek wieloogniskowych po usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki w większości przypadków umożliwia funkcjonowanie w codziennym życiu bez okularów, np. prowadzenie samochodu, czytanie książek, pisanie na komputerze czy oglądanie telewizji.
NOWOŚĆ! Soczewka EDoF nowej generacji – lepsza jakość widzenia w nocy bez rozproszeń i aureoli
Od 2024 roku dostępna jest również nowość – wewnątrzgałkowa soczewka EDoF najnowszej generacji, która zapewnia doskonałą jakość widzenia, bez aureoli i efektu rozproszenia przy źródłach światła w nocy. Soczewka EDoF najnowszej generacji składa się z soczewki przedniej o identycznej powierzchni asferycznej zaprojektowanej do kompensacji aberracji sferycznych rogówki oraz soczewki tylnej. Zapewnia dobrą ostrość przy widzeniu z dali i z bliska (tzw. bliża funkcjonalna) oraz zapewnia doskonałe widzenie na odległość nie tylko w optymalnym ustawieniu, zwiększając tolerancję na błędy refrakcyjne. Dla pacjenta to szansa na pozbycie się okularów w 95% podczas typowych czynności dnia codziennego.
Przed ostatecznym wyborem rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej zalecamy konsultacje z naszymi specjalistami, którzy dobiorą Państwu najbardziej odpowiedni model.
Soczewki toryczne – korekta astygmatyzmu w czasie operacji zaćmy
W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy mogą Państwo w czasie operacji zaćmy skorygować astygmatyzm.
W zdrowym oku rogówka jest okrągła jak piłka do koszykówki. Astygmatyzm występuje, gdy rogówka jest ukształtowana bardziej jak piłka do rugby. Gdy światło przenika przez rogówkę z astygmatyzmem, obraz nie skupia się na siatkówce, dlatego powoduje niewyraźne widzenie.
Korekcja astygmatyzmu możliwa jest przez wszczepienie sztucznej soczewki torycznej, technika ta poprawia wyniki refrakcyjne operacji zaćmy, co przekłada się na słabsze okulary dla pacjenta lub możliwość zupełnego wyeliminowania potrzeby ich stosowania w zależności od rodzaju soczewki wszczepianej podczas operacji zaćmy.
Soczewki toryczne
Stosuje się u pacjentów mających astygmatyzm (tzw. „cylindry”). Mogą one być zarówno jednoogniskowe, jak i wieloogniskowe. Jednoogniskowe soczewki toryczne likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie dali albo bliży. Soczewki wieloogniskowe dają możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.
Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze soczewek wewnątrzgałkowych?
Soczewki wewnątrzgałkowe różnią się także jakością, o których decydują między innymi:
- rodzaj i parametry materiału (wpływające na częstotliwość powstawania zmętnień torebki tylnej soczewki, potocznie zwanych zaćmą wtórną),
- obecność filtrów (UV i filtru światła niebieskiego, w naturalnej soczewce chroniącego siatkówkę),
- budowa soczewki (tzw. asferyczna część optyczną soczewki pozwala na uzyskanie lepszej jakości widzianego obrazu),
- odpowiednia konstrukcja (zapewniająca stabilność soczewki po wszczepieniu),
- zaawansowanie technologiczne i doświadczenie producenta.
Powyższe cechy soczewek warunkują jakość widzenia oraz bezpieczeństwo pacjenta.
Jak dobiera się odpowiedzniej moc soczewki?
Obliczanie dokładnej mocy soczewek wewnątrzgałkowych, które zostaną wszczepione na miejsce zmętniałej naturalnej soczewki pacjenta, to jeden z kluczowych etapów planowania operacji zaćmy. W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA kładziemy duży nacisk na precyzyjne i dokładne pomiary wzroku podczas wizyty kwalifikacyjnej. Dzięki temu możemy dobrze dobierać soczewki do wszczepienia, aby jak najlepiej odpowiadać potrzebom i możliwościom finansowym naszych pacjentów. Operacje są zawsze przeprowadzane w odstępie czasowym – operujemy tylko jedno oko na raz. Dopiero po pierwszej operacji można się upewnić, czy dobrana moc soczewki do skorygowania drugiego oka jest odpowiednia.
Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe mogą być sparowane z normalną soczewką krystaliczną w drugim oku, jednoogniskową soczewką lub inną wieloogniskową soczewką w drugim oku. Połączenie uzupełniających się soczewek wewnątrzgałkowych zapewnia lepsze wyniki niż te osiągane przy użyciu tej samej soczewki w obu oczach.
Sztuczną soczewkę wszczepia się raz na całe życie – warto o tym pamiętać
Podczas operacji zaćmy wykonywanych w ramach NFZ wszczepiana jest z reguły soczewka jednoogniskowa, można jednak wcześniej sprawdzić jej jakość (rodzaj materiału, obecność filtrów, właściwości optyki).
W przypadku zabiegów wykonywanych prywatnie pacjenci mają możliwość wyboru rodzaju wszczepianych soczewek (jednoogniskowych, wieloogniskowych, EDoF o wydłużonej ogniskowej, torycznych) oraz ich jakości (rodzaju materiału, z którego zostały wykonane, obecności filtrów, właściwości optyki).
Bez okularów po usunięcu zaćmy. Jest to możliwe! Wybierz raz a dobrze!
Soczewki wewnątrzgałkowe – posłuchaj naszych specjalistów
Zapraszamy do wysłuchania naszych specjalistów na temat soczewek wewnątrzgałkowych jednoogniskowych, wielogonsikowych i torycznych.