Soczewki fakijne
Trwała korekta wzroku za pomocą soczewek fakijnych
Soczewki fakijne to sztuczne, elastyczne soczewki wszczepiane dodatkowo do wnętrza oka pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę pacjenta. Operacja implantacji (wszczepienia) soczewek fakijnych jest jedną z najnowocześniejszych skutecznych metod korekcji krótkowzroczności.
Określenie „fakijna” pochodzi od greckiego słowa „fakos”, oznaczającego soczewkę. Umieszczenie dodatkowej, sztucznej soczewki wewnątrz oka jest metodą bezpieczną, szybką i co ważne – odwracalną. Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej jest adresowany do pacjentów z większą krótkowzrocznością, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wady wzroku.
Po implantacji soczewek fakijnych nie trzeba już używać ani okularów, ani szkieł kontaktowych. Poprawa wzroku następuje chwilę po bezbolesnym zabiegu, a rekonwalescencja przebiega bardzo szybko.

Jaki zakres wad można skorygować za pomocą soczewek fakijnych?
Pacjenci poddający się badaniom kwalifikującym do operacji wszczepienia soczewki fakijnej powinni być w wieku pomiędzy 21. a 45. rokiem życia, mieć dobry stan zdrowia oraz stabilną wadę wzroku:
- krótkowzroczność od -6 do -20 D
- nadwzroczność od 0 do +8 D
- astygmatyzm do 6 D
Kwalifikacja do operacji wszczepienia soczewki fakijnej
Decyzję o kwalifikacji do zabiegu korekcji wzroku przy użyciu soczewek fakijnych poprzedza kompleksowe, trwające ok. 2 godziny, badanie okulistyczne.
Diagnostyka przedoperacyjna obejmuje:
- ocenę stabilności wady wzroku,
- badanie refrakcji bez/z korekcją (okulary, soczewki kontaktowe),
- badanie przedniego odcinka oka,
- badanie dna oka
- pomiar głębokości komory przedniej oka,
- ocenę komórek śródbłonka,
- topografię rogówki,
- pomiar średnicy źrenicy oka,
- biometrię,
- pachymetrię.
Zalety soczewek fakijnych
Bezpieczna, szybka, stabilna metoda korekcji wyższej krótkowzroczności
Trwałość: elastyczna soczewka fakijna wytrzymuje 40-50 lat!
Odwracalność zabiegu: możliwość usunięcia dodatkowej soczewki w późniejszym wieku
Implantacja soczewki fakijnej
W dniu zabiegu wskazane jest przybycie z osobą towarzyszącą. Należy założyć wygodne ubranie, a także wykonać demakijaż.
Zabieg wszczepienia (implantacji) soczewki fakijnej trwa zaledwie kilkanaście minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy zachowaniu pełnej świadomości pacjenta.
Zwinięta soczewka fakijna jest wprowadzana za pomocą specjalnego aplikatora do przedniej komory oka – pomiędzy tęczówkę a własną soczewką pacjenta – poprzez niewielkie, 2-milimetrowe nacięcie w rogówce. Kiedy soczewka fakijna zostanie umieszczona w odpowiednim miejscu, rozwija się i rozprostowuje. Niewielkie rozmiary nacięcia sprawiają, że nie ma już potrzeby zakładania szwów.
W większości przypadków poprawa widzenia następuje niemal natychmiast. Mogą jedynie wystąpić przejściowe trudności z widzeniem obuocznym. Co ważne, już po 1-2 tygodniach od zabiegu można poddać się operacji drugiego oka.

Zalecenia po operacji wszczepienia soczewki fakijnej
W okresie pooperacyjnym stosuje się krople przeciwzapalne przez ok. 3 tygodnie. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, pocierania zoperowanego oka oraz nadmiernego nasłonecznienia.
Przeciwwskazania do chirurgicznej korekcji wzroku przy użyciu soczewek fakijnych
- Wiek poniżej 21 lub powyżej 45 lat
- Nieustabilizowana wada wzroku
- Choroby autoimmunologiczne
- Choroby tkanki łącznej, tzw. kolagenozy (RZS, sklerodermia, toczeń, łuszczyca, guzkowe zapalenie tętnic, zespół Sjögrena)
- Zmiany hormonalne, utrudniające gojenie (ciąża, karmienie piersią, cukrzyca)
- Choroby infekcyjne
- Choroby oczu (jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki)
- Choroby nowotworowe
- Osłabienie odporności organizmu
- Wszczepiony rozrusznik serca