Retinopatia cukrzycowa
Częstym schorzeniem siatkówki jest również retinopatia cukrzycowa, będąca powikłaniem cukrzycy. Retinopatia cukrzycowa początkowo przebiega bezobjawowo. Pierwszym objawem choroby może być obniżenie ostrości wzroku spowodowane wyciekiem płynu z uszkodzonych naczyń włosowatych plamki. Płyn ten gromadzi się w obrębie siatkówki powodując powstanie cukrzycowego obrzęku plamki (DME).
Czasami pierwszym objawem choroby jest nagłe pogorszenie widzenia na skutek krwawienia do wnętrza oka. Najczęściej takie krwawienie świadczy o dużym zaawansowaniu procesu chorobowego i powstaniu retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej.
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma retinopatię, dlatego niezwykle ważne są okresowe badania okulistyczne i właściwa kontrola glikemii. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia!
Diagnostyka DME
W rozpoznaniu retinopatii cukrzycowej stosuje się angiografię fluoresceinową (AF), która pozwala na sprawdzenie stanu naczyń krwionośnych w siatkówce.
Do wykrywania cukrzycowego obrzęku plamki, jak również monitorowania przebiegu leczenia stosowana jest Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia (SdOCT).
Leczenie
W leczeniu retinopatii cukrzycowej, stanów po zakrzepach naczyń żylnych siatkówki i innych chorobach pochodzenia naczyniowego najskuteczniejszym rodzajem terapii jest jednoetapowa lub kilkakrotnie powtarzana fotokoagulacja laserowa (laseroterapia).
W przypadku niewielkich zmian, w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy wykonywana jest terapia ogniskowa, której celem jest bezpośrednie zniszczenie uszkodzonych fragmentów układu naczyniowego dna oka. Jeśli zmiany są bardziej zaawansowane, stosujemy fotokoagulację rozsianą, pokrywającą rozlany obszar przecieku ogniskami o rozkładzie szachownicy.
W oczach z retinopatią cukrzycową proliferacyjną (najcięższą postacią choroby) konieczne jest wykonanie panfotokoagulacji (panretinalnej fotokoagulacji). Celem tej terapii jest wywołanie zaniku nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które rozrosły się na skutek przewlekłego niedotlenienia. Choć zabiegi laserowe tego typu mogą być wykonywane za pomocą laserów o różnej długości fali, najbardziej rozpowszechnione jest używanie lasera emitującego światło zielone (532 nm).
W zaawansowanej i powikłanej retinopatii proliferacyjnej skuteczną metodą leczenia jest witrektomia – zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego.
Obejrzyj film, który przedstawia, czym jest cukrzycowy obrzęk plamki (DME), jak rozwija się ta choroba oraz na czym polega jej leczenie.
Iniekcje doszklistkowe
Iniekcje doszklistkowe to nieskomplikowana, bezbolesna i szybka procedura podania do wnętrza gałki ocznej leków hamujących rozrost naczyń i obrzęk siatkówki w retinopatii cukrzycowej oraz AMD (zwyrodnienie plamki). W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w Bydgoszczy zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym.
Leczenie iniekcjami doszklistowymi odbywa się w minimum miesięcznych odstępach czasowych. Kolejne iniekcje są uzależnione od ostrości wzroku pacjenta oraz wyniku badania SdOCT.