Prezbiopia (tzw. starczowzroczność) jest dolegliwością, której nie da się zapobiec. To dość uciążliwy proces pogarszania się widzenia z bliskiej odległości, powodowany starzeniem się naturalnej soczewki oka i utratą przez nią pierwotnej elastyczności.
Większość osób już po 40 roku życia zauważa u siebie trudności z wyraźnym widzeniem z bliska, zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Starczowzroczność potrafi być męcząca, przeszkadza w najprostszych czynnościach, przy odczytywaniu drobnych tekstów, pisaniu czy pracach takich jak szycie i majsterkowanie.
Wraz z wiekiem nasze oczy akomodują coraz trudniej. Z bliska widzimy mniej wyraźnie, więc odsuwamy etykiety, książki i drobne przedmioty coraz dalej od oczu, by móc lepiej się im przyjrzeć. Stąd też prezbiopia nazywana jest syndromem długiej ręki. Jeśli już wcześniej nasz słaby wzrok wymagał stosowania okularów do dali, wówczas konieczne staje się używanie drugiej pary okularów do bliży.
Jak można leczyć starczowzroczność?
Leczenie starczowzroczności jest teraz możliwe dzięki osiągnięciom chirurgii laserowej. Jeden szybki zabieg i żegnamy okulary raz na zawsze!
W leczeniu starczowzroczności stosujemy 2 metody:
Laserowa korekcja wad wzroku metodą PresbyMAX
PresbyMAX to metoda stosowana u pacjentów ze starczowzrocznością, z reguły powyżej 45. roku życia, zanim dojdzie do zmętnienia soczewki oka i zaćmy. Ten rodzaj laserowej korekcji wady wzroku polega na wielokrzywiznowym modelowaniu powierzchni oka. Uzyskana operacyjnie nowa krzywizna rogówki umożliwia pacjentowi ostre widzenie – bliży, dali i odległości pośrednich.
Zabieg PresbyMAX wykonuje się na obojgu oczach za pomocą lasera ekscymerowego Amaris 750S niemieckiej firmy Schwind.
Nowoczesny laser Amaris 750S umożliwia korygowanie 1 dioptrii w czasie zaledwie 1,5 sekundy, bez zmiany przedoperacyjnych właściwości układu optycznego oka (z wyjątkiem wady sferycznej i cylindrycznej). Widzenie po zabiegu jest dla pacjenta bardziej naturalne, a ryzyko niekorzystnych wrażeń wzrokowych bardzo małe.
Więcej informacji o laserowej korekcji wzroku możesz przeczytać TU.
Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i wszczepieniu na jej miejsce soczewki wieloogniskowej, np. AcrySof® IQ PanOptix®. To taka sama procedura, jak w przypadku operacji zaćmy – z tą różnicą, że wraz z wymianą soczewki i korekcją wzroku unikamy zachorowania w przyszłości na zaćmę. Należy pamiętać, że soczewka własna pacjenta od piątej dekady życia traci swoją przezierność, staje się bardziej żółta, opalizująca, a do tego traci swoje zdolności akomodacyjne. Dlatego w niektórych ośrodkach zabieg nazywa się usunięciem dysfunkcyjnej soczewki.
Naturalna soczewka pacjenta może być usuwana za pomocą lasera femtosekundowego FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer. To jedyny laser femtosekundowy w mikrochirurgii okulistycznej wykorzystujący impulsy o niskiej energii z wysoką częstotliwością, co zapewnia wyjątkowo delikatną i precyzyjną pracę.
Najwyższa precyzja lasera FEMTO LDV Z8 pozwala na osiąganie doskonałych efektów operacji wzroku, w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla pacjentów. Więcej informacji o tym wyjątkowym laserze można przeczytać TU.
Operacja mikrochirurgiczna usunięcia naturalnej soczewki i wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej trwa zaledwie kilkanaście minut. Wykonywana jest w znieczuleniu kropelkowym. Pacjent przebywa w szpitalu kilka godzin i może powrócić do zwykłej aktywności w ciągu paru dni.
Wszczepiana soczewka wieloogniskowa AcrySof® IQ PanOptix:
W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA wraz operacją zaćmy korygujemy również astygmatyzm, który jest trzecią najczęściej występującą wadą wzroku. Wyraźne widzenie po jednoczesnej korekcji astygmatyzmu jest możliwe dzięki zastosowaniu soczewki torycznej, np. AcrySof® Toric.
Warto pamiętać, że wybór soczewki to decyzja, którą podejmuje się tylko raz. Ma ona ogromny wpływ na jakość naszego życia w przyszłości.
Jak wybrać najlepszą metodę leczenia starczowzroczności?
Decyzja o kwalifikacji do zabiegu korekcji starczowzroczności w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA podejmowana jest w trakcie wizyty złożonej z:
Badanie wzroku nie wymaga szczególnego przygotowania, jedynie osoby noszące szkła kontaktowe muszą zrezygnować z ich noszenia na co najmniej 2–4 tygodnie przed planowaną wizytą. Jest całkowicie bezbolesne i trwa ok. 3 godziny. Część badań wykonuje się po podaniu leku rozszerzającego źrenice i nie można bezpośrednio po nich prowadzić samochodu.
W przypadku wymiany soczewki jednym z kluczowych etapów planowania operacji refrakcyjnej jest obliczenie mocy soczewek wszczepianych na miejsce naturalnej, zmętniałej soczewki pacjenta. W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA stosujemy w tym celu biometrię optyczną. Badanie jest bezkontaktowe, nieinwazyjne i trwa tylko kilkadziesiąt sekund.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzamy również następujące badania okulistyczne:
- autorefraktometrię, badanie ostrości wzroku z dali i bliży,
- badanie w lampie szczelinowej,
- badanie dna oka,
- ew. USG gałki ocznej w projekcji B,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie liczby komórek śródbłonka rogówki w mikroskopie lustrzanym,
- w niektórych przypadkach może pojawić się potrzeba wykonania dodatkowych badań specjalistycznych,
- tomografię optyczną przedniego i tylnego odcinka oka.
Kwalifikację kończy stwierdzenie braku przeciwwskazań do przeprowadzenia korekcji wzroku oraz wyznaczenie metody i terminu operacji.
Przeciwwskazania do zabiegów PresbyMAX lub refrakcyjnej wymiany soczewki
Przeciwskazaniami do operacji są:
U pacjentów ze stożkiem rogówki, blizną na rogówce bądź zbyt cienką rogówką stosujemy refrakcyjną wymiany soczewki. W przypadku chorób endokrynologicznych, laryngologicznych, stomatologicznych, reumatologicznych, neurologicznych, autoimmunologicznych oraz alergii lekarz ustala możliwość wykonania zabiegu po sprawdzeniu badań pacjenta.
Znajdź swój sposób na prezbiopię
Możesz już zapomnieć o noszeniu okularów korekcyjnych, kłopotach z czytaniem etykiet w sklepach i syndromie długiej ręki.
Zadzwoń i umów się na wizytę kwalifikacyjną! Sprawdź, co możemy zrobić, by wyleczyć Twój wzrok raz na zawsze.