Specjalistyczne badania diagnostyczne
Od rutynowych po specjalistyczne – wszystkie badania okulistyczne przeprowadzamy z użyciem aparatury medycznej uznanych firm.
- Tomografia optyczna SOCT / SOCT RNFL przedniego i tylnego odcinka
- Angiografia OCT i badanie autofluorescencji dna oka
- Angiografia fluoresceinowa (w tym szerokokątna)
- GCC + pomiar kąta przesączania techniką OCT
- Ultrasonografia w prezentacji A (biometria) i B
- Komputerowe badanie wady wzroku
- Topografia / tomografia (mapa) rogówki
- Badanie rogówki mikroskopem konfokalnym (HRT RCM)
- Badanie komórek śródbłonka rogówki, mikroskop endotelialny
- Pomiar ciśnienia tonometrem aplanacyjnym
- Pomiar ciśnienia tonometrem bezkontaktowym (tonometria)
- Pomiar grubości rogówki (pachymetria)
- Ultrabiomikroskopia (UBM)
- Badanie pola widzenia
- Kompleksowa ocena filmu łzowego
- Badanie na synoptoforze
Na czym polegają badania?
Angiografia fluoresceinowa – polega na dożylnym podaniu substancji zwanej fluoresceiną. Jest to barwnik posiadający zdolność fluorescencji, która jest rejestrowana przez kamerę cyfrową. Pozwala to na uwidocznienie uszkodzeń i zmian w naczyniach siatkówki.
Aby przeprowadzić badanie, konieczne jest rozszerzenie źrenicy i założenie wkłucia do żyły podłokciowej.
Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia (SOCT) – rejestruje odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki, pozwalając na uzyskanie poprzecznych przekrojów. Jest to najnowocześniejszy sposób diagnostyki plamki, pozwalający na wykrycie nawet niewielkich zmian, które nie są jeszcze widoczne w angiografii fluoresceinowej. Badanie wymaga jedynie rozszerzenia źrenicy.
Autokeratorefraktometr (komputerowe badania wzroku) – automatyczne badanie wady wzroku i mocy optycznej rogówki, stosowane rutynowo w badaniu okulistycznym, wykonywane bez dotykania oka.
Biometria – pomiar długości gałki ocznej i struktur oka, wykonywany po znieczuleniu rogówki kroplami. Pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz tylnego odcinka oka, przede wszystkim tarczy nerwu wzrokowego. Umożliwia to dokładną ilościową analizę tarczy, co ma szczególnie duże znaczenie w diagnostyce i monitorowaniu jaskry. Badanie nie wymaga żadnych przygotowań, trwa kilkanaście minut i przebiega bez dotykania oka.
Pachymetria – ultradźwiękowe badanie grubości rogówki, szczególnie istotne u pacjentów z jaskrą, ze zwyrodnieniami rogówki oraz przed laserową korekcją wady wzroku i nacięciami relaksującymi; wykonywane po znieczuleniu rogówki kroplami.
Pole widzenia – badanie polega na określeniu obszaru widzianego nieruchomym okiem. Komputerowe badanie pola widzenia ma zastosowanie w diagnostyce jaskry, zmian patologicznych dna oka oraz uszkodzeń dróg wzrokowych. Badanie wymaga koncentracji i ścisłej współpracy ze strony pacjenta. Badany siedzi przed półkolistą oświetloną czaszą aparatu. Jedno oko jest zasłonięte, a drugim okiem pacjent musi wpatrywać się przez cały czas badania w punkt świetlny w centrum czaszy i naciskać trzymany w ręce przycisk w momencie, gdy pojawi się drugi znaczek świetlny.
Tonometria aplanacyjna – badanie ciśnienia w gałce ocznej.
Topografia rogówki (mapa) – pozwala na oceną ukształtowania przedniej powierzchni rogówki w celu wykrycia nieregularności powierzchni rogówki. Szczególnie istotna w diagnostyce i leczeniu stożka rogówki, astygmatyzmu nieregularnego, planowaniu rąbkowych nacięć relaksujących; wykonywane bez dotykania oka.
Ultrasonografia (USG) – badanie pozwalające zobrazować struktury gałki ocznej w przypadkach nieprzezierności ośrodków optycznych (bielma rogówki, zaćma dojrzała, wylew krwi do ciała szklistego) oraz w diagnostyce guzów wewnątrzgałkowych i odwarstwienia siatkówki; wykonywane przez powieki po nałożeniu niewielkiej ilości żelu.
Badanie śródbłonka rogówki za pomocą mikroskopu endotelialnego (lustrzanego) – powinno być wykonywane między innymi u pacjentów kwalifikowanych do operacji zaćmy, u których istnieje podejrzenie choroby rogówki oraz przed zabiegami refrakcyjnymi.
Nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta, bezkontaktowe.
Szczegółowe informacje o procedurach, sposób przygotowania do badań i terminach mogą Państwo uzyskać w Rejestracji.