Lista oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ

Uprawnienia specjalne

RODO

Ochrona danych osobowych

Nasz fanpage!

Zobacz nasze filmy

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA

ul. Modrzewiowa 15, 85-631 Bydgoszcz

NFZ
United Registrar of Systems
Unia Europejska

Ortokorekcja

Soczewki twarde (sztywne) gazoprzepuszczalne (RGP)

W odróżnieniu od soczewek miękkich, charakteryzują się dużą stabilnością kształtu umożliwiającą doskonałą korekcję wad wzroku skojarzonych z wysokim astygmatyzmem lub dużą nieregularnością rogówki.

 

Dostępne są w materiałach o wysokim współczynniku gazoprzepuszczalności, zapewniającym pełne pokrycie zapotrzebowania tlenowego rogówki.

 

 

 

NOWOŚĆ! Japońskie soczewki RGP Ortho-K

Soczewki RGP Ortho-K, o odwróconej czterokrzywiznowej geometrii, przeznaczone są do nieoperacyjnego, odwracalnego niwelowania krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu metodą ortokeratologii nocnej (podczas snu).

Ortokorekcja jest najskuteczniejsza przy krótkowzroczności do -4,5 D i astygmatyzmie do 1,5 D. Szybkość korekcji jest uzależniona od wielkości wady oraz podatności tkanki rogówki na działanie ortosoczewek i jest indywidualna dla każdego pacjenta.

Soczewki RGP Ortho-K przeznaczone są dla wszystkich, którzy nie mogą poddać się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku, jak również dla dzieci i młodzieży z narastającą krótkowzrocznością.

 

 

 

ortokorekcja oczu

 

 

 

Ortokorekcję polecamy szczególnie:

- osobom nietolerującym tradycyjnych soczewek kontaktowych,

- osobom pracującym w trudnych warunkach (duże zapylenie czy zadymienie jest przeciwskazaniem do stosowania miękkich soczewek kontaktowych),

- policjantom i kandydatom do szkół mundurowych, strażakom, płetwonurkom, ratownikom wodnym, pilotom i kierowcom,

- osobom uprawiającym różnego rodzaju sporty, zarówno amatorsko, jak i zawodowo,

- osobom, które z różnych względów nie mogą poddać się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku.

 

Po przespanej nocy (min. 6 godzin) w ortosoczewkach pacjent ma zapewnioną pełną ostrość widzenia na 16-18 godzin. Po kilku miesiącach regularnego stosowania rogówka dłużej utrzymuje nadany przez soczewkę kształt, co pozwala stosować je rzadziej (co drugą noc).

Cały proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Dodatkowym atutem metody jest to, że w wielu przypadkach (około 60%) ortokorekcja spowalnia lub całkowicie zatrzymuje postęp wady. Badania potwierdzają, że stosowanie ortokorekcji powoduje do 90% mniejsze narastanie krótkowzroczności w porównaniu z tradycyjną korekcją*.

Ortosoczewki mają atest na 12-miesięczny okres użytkowania. Po tym czasie należy wykonać kompleksową kontrolę i dobrać nową parę soczewek.

 

Przeciwwskazaniem do stosowania ortosoczewek są:

- choroby oczu: zaćma, jaskra, stożek rogówki, zbyt płaska rogówka,

- stany zapalne powiek i brzegów powiek,

- zmiany zwyrodnieniowe rogówki,

- zakażenia rogówki na tle wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym,

- reakcje alergiczne oka i jego okolic, które mogą nasilić się poprzez noszenie soczewek lub używanie płynów do ich pielęgnacji,

- zespół suchego oka,

- urazy oczu,

- niektóre choroby ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca, reumatyzm.

 

 

 

Hybrydowe soczewki kontaktowe

Przeznaczone do noszenia w ciągu dnia, hybrydowe soczewki kontaktowe są połączeniem komfortu użytkowania miękkich soczewek z tworzywa silikonowo-hydrożelowego i jakości widzenia, jaką zapewniają ortosoczewki z wysoko gazoprzepuszczalną częścią centralną.

 

Wskazania do stosowania:

- niepowodzenie dopasowania ortosoczewek,

- nieregularne ukształtowanie rogówki (stożek rogówki, zwyrodnienie brzeżne przezroczyste, stan po przeszczepie rogówki),

- znaczne ametropie różnego typu (wysoka krótkowzroczność, duża nadwzroczność i duży astygmatyzm),

- noszenie soczewki w jednym oku – anizometropia,

- metoda „piggy-back” (noszenie soczewki sztywnej na soczewce miękkiej w tym samym oku).

 

Częstotliwość wymiany: co 6 miesięcy.

 

 

 

Badania kwalifikacyjne

W celu dobrania odpowiedniej soczewki, należy przejść kompleksowe badanie wzroku.

Podczas wizyty u okulisty w klinice lub przychodni OFTALMIKA wykonuje się pomiary refrakcji i keratometrię, komputerowe badanie topografii rogówki wraz ze stworzeniem jej mapy, tomografię rogówki z pachymetrią, badanie ostrości wzroku, ocenę w lampie szczelinowej oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Na podstawie wyników badań kwalifikacyjnych dobieramy odpowiednią soczewkę, aplikujemy na oko pacjenta i oceniamy jej dopasowanie w lampie szczelinowej. W założonej soczewce pacjent pozostaje od 30 min do 1 godziny (w zależności od jej typu).

 

Jeśli kontrolowane parametry są właściwe, można przystąpić do zamówienia odpowiednich soczewek. Zamówienie zostaje uruchomione po uregulowaniu zaliczki w wysokości połowy należnej kwoty. Czas oczekiwania na zamówione soczewki wynosi około 2-3 tygodnie.

 

Uwaga! W ramach przygotowań do badania kwalifikacyjnego należy zrezygnować z jakiejkolwiek korekcji kontaktowej na kilka dni przed wizytą u okulisty. Miękkie soczewki kontaktowe najlepiej zaprzestać nosić 2-3 dni wcześniej, twarde – około 10 dni przed badaniem.