Lista oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ

Nasz fanpage!

Zobacz nasze filmy

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA

ul. Modrzewiowa 15, 85-631 Bydgoszcz

logo_iso

ISO 9001:2008

Terapia 2RT - regeneracja siatkówki

efekt terapii 2rt

Terapia 2RT to pierwsza bezpieczna metoda leczenia wczesnej postaci AMD (zwyrodnienia plamki z wiązanego z wiekiem), ang. Age-related Macular Degeneration), określanej jako obecność dużych druz (złogów) w siatkówce centralnej. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty widzenia wśród osób po 55. roku życia.

 

W czasie terapii laserem 2RT wykorzystuje się mechanizm naturalnej odpowiedzi immunologicznej komórek. Niezwykle delikatne, nanosekundowe impulsy o niskiej energii uruchamiają proces samoodbudowy komórek siatkówki, bez termicznego uszkodzenia komórek sąsiednich. Terapia 2RT nie powoduje skutków ubocznych, a jej efektem jest trwałe zmniejszenie druz, a nawet ich całkowity zanik w siatkówce.

Nanosekundowy laser trzeciej generacji Ellex 2RT

terapia regeneracji siatkówki
Klinika Okulistyczna OFTALMIKA jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym stosuje się najnowszą terapię siatkówki oka za pomocą lasera 2RT marki Ellex.
Dzięki zastosowaniu nanosekundowych impulsów światła laserowego o niskiej energii zabieg laserowy 2RT Ellex przebiega w sposób nieinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny. Skuteczność terapii 2RT potwierdziły międzynarodowe badania naukowe (*).

 

(*) A. I. Jobling i wsp. (Centre for Eye Research Australia, Royal Victorian Eye & Ear Hospital, University of Melbourne) oraz E. L. Fletcher (Department of Anatomy and Neuroscience, The University of Melbourne)na 50 pacjentach w wieku 50-75 lat z wczesnym stadium obuocznego AMD poddanych zabiegowi 2RT wykazały redukcję druz (>125 µm) u 40% chorych po 12 miesiącach, utrzymując efekt po upływie 24 miesięcy od zabiegu.

 

Pelosini L, Hamilton R, et al.,Retinal Rejuvenation Therapy for Diabetic Macular Edema – a pilot study, Retina 2013 Mar; 33(3) :548-58. Średnia zmiana ostrości wzroku w skali LogMAR od wartości wyjściowej do 6 miesięcy: u 11% pacjentów stwierdzono poprawę ≥ 3 linie, u 32% pacjentów stwierdzono poprawę ≥ 2 linie, u 43% stwierdzono stabilną ostrość wzroku (zakres zmiany ± 1 linia). W badaniu mikroperymetrii potwierdzono zarówno zachowaną warstwę fotoreceptorów, jak i poprawę czynnościową, skorelowaną z obniżeniem grubości siatkówki w plamce.

Rewolucja w terapii zwyrodnienia plamki żółtej

- Zahamowanie lub zwolnienie postępu AMD na wczesnym etapie choroby
- Poprawa transportu substancji odżywczych do siatkówki
- Wyraźne zmniejszenie druz (złogów), do zaniku włącznie
- U większości pacjentów poprawa ostrości wzroku, widzenia barwnego i wrażliwości na kontrast
- Niezwykle delikatny impuls lasera nanosekundowego
- Efekt terapeutyczny bez uszkodzenia struktur sensorycznych siatkówki
- Brak istotnych przeciwskazań do wykonania zabiegu 2RT
- Brak skutków ubocznych
- Jedyne leczenie wczesnej postaci AMD, na którą do tej pory nie było żadnej skutecznej terapii.

 

 

wizualizacja amd

 

 

Kwalifikacja do zabiegu laserowego 2RT

 

Podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu laserowego 2RT w Klinice Okulistycznej przeprowadzane są kompleksowo całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne badania okulistyczne:

 

- angiografia cyfrowa unaczynienia siatkówki AngioPlex OCT,

- autorefraktometria,

- badanie przedniego i tylnego odcinka oka (po rozszerzeniu źrenic),

- badanie ostrości wzroku,

- mikroperymetria,

- pachymetria,

- tomografia drugiej generacji HRA+OCT2,

- tonometria bezkontaktowa,

- widzenie barw.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowego 2RT:

-wiek poniżej 55 lat

-jaskra

-zapalenie błony naczyniowej oka

-zaćma zaawansowana

 

Uwaga: Jeśli badania kwalifikacyjne są pomyślne, pacjent jest kierowany na zabieg 2RT (termin zabiegu ustalany jest po badaniu kwalifikacyjnym). W dniu wykonania zabiegu laserowego 2RT nie można samodzielnie prowadzić samochodu, dlatego należy przybyć z osobą towarzyszącą.

 

 

Koszty zabiegu Terapii 2RT

 

Terapia 2RT w przypadku wczesnej postaci AMD, nie jest refundowana. Więcej informacji na temat kosztów zabiegu Terapii 2RT można znaleźć TU

 

 

Jak wygląda zabieg 2RT?

 

plamka żółta i nerw wzrokowy

Zabieg laserowy 2RT wykonywany jest w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA w warunkach ambulatoryjnych. Tuż przed jego rozpoczęciem pacjentowipodawane są krople do oczu. Następnie na operowanym oku umieszcza się specjalną soczewkę kontaktową.

 

Impulsy światła laserowego 2RT przesyłane są za pośrednictwem mikroskopu, przed którym siada pacjent. Sam zabieg 2RT trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesny. W jego trakcie pacjent widzi pojawiający się błysk światła i słyszy krótkie kliknięcia, charakterystyczne dla pracy lasera.

 

 

Wskazania po zabiegu 2RT

 

Już po 10 minutach od wykonania zabiegu 2RT pacjent może wrócić do domu. Nie ma żadnych przeciwskazań do prowadzenia codziennej aktywności – pracy, czytania czy oglądania telewizji.

 

Zanik lub zmniejszenie się druz w siatkówce oka następuje po upływie 3-6 miesięcy. W tym czasie trzeba odbyć kilka wizyt kontrolnych u lekarza okulisty i wykonać badanie OCT oraz ew. badanie mikroperymetryczne.

 

 

Efekty uboczne po zabiegu 2RT

 

Nie odnotowano żadnych komplikacji po zabiegulaserowym 2RT, a zdarzenia niepożądane były niezwykle rzadkie.