Lista oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ

Uprawnienia specjalne

RODO

Ochrona danych osobowych

Nasz fanpage!

Zobacz nasze filmy

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA

ul. Modrzewiowa 15, 85-631 Bydgoszcz

NFZ
United Registrar of Systems
Unia Europejska

Operacja zaćmy

Operacje zaćmy ze wszczepieniem soczewek jednoogniskowych i torycznych soczewek jednoogniskowych wykonujemy także w ramach NFZ.

 

 

 

Zaćma (cataracta) to zmętnienie soczewki oka, powodujące zamazanie i zniekształcenie widzenia. Zaćma jest bezbolesną chorobą, której częstość rośnie z wiekiem pacjenta.

 

przebieg zabiegu leczenia zaćmy zaćma - zmętnienie soczewki oka













Objawy zaćmy

Najczęstszymi objawami zaćmy są:

- zamglenie widzenia,

- pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu, np. wieczorem,
- potrzeba korzystania z silniejszego światła przy czytaniu,
- dwojenie obrazu w jednym oku,
- matowe widzenie barw,
- konieczność częstej zmiany okularów,

- rozszczepianie świateł.

 

W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA chirurgiczne usunięce zaćmy wykonywane jest niezależnie do wieku pacjenta.

 

 

Zaćma - film z zabiegu

 

 

Leczenie zaćmy

chirurgia zaćmy

Jedynym skutecznym leczeniem są operacje zaćmy (chirurgia zaćmy). Wskazaniem jest pogorszenie widzenia, które przeszkadza w codziennym życiu, niezależnie od wieku pacjenta. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej.

 

W Klinice OFTALMIKA zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut, a pacjent przebywa w szpitalu tylko kilka godzin. Operacja wykonywana jest pod mikroskopem Lumera T firmy Zeiss, w znieczuleniu kropelkowym, a pacjent w jej trakcie nie odczuwa bólu. Zastosowanie technologii INTREPID pozwala nam na zmniejszenie nacięcia rogówki do 2,2 mm! Dzięki temu gojenie jest szybsze i mniejszy jest astygmatyzm pooperacyjny.

 

Do usunięcia mas zaćmowych wykorzystujemy najnowocześniejsze urządzenie produkowane w USA – Infiniti z funkcją OZil (Alcon).

 

Stosujemy najwyższej jakości materiały jednorazowe, a do oka wszczepiamy sprawdzone sztuczne soczewki. Za dopłatą istnieje możliwość wszczepienia najbardziej zaawansowanych technologicznie sztucznych soczewek amerykańskiej firmy Alcon (AcrySof® Natural, Acrysof® IQ oraz soczewki pseudoakomodacyjnej AcrySof® IQ ReSTOR®).

 

 

 

Oferta sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych AcrySof® wszczepianych po usunięciu zaćmy:

 

- AcrySof® soczewka jednoogniskowa z żółtym filtrem, imitującym kolor naturalnej soczewki, który zmniejsza szkodliwy wpływ światła niebieskiego na siatkówkę. Soczewka z jednym punktem ogniska, zapewnia widzenie dali.
 
- AcrySof® IQ – oprócz żółtego filtra posiada filtr światła niebieskiego oraz asferyczną konstrukcję, która poprawia jakość widzenia. Zapewnia widzenia z dali oraz zwiększoną wyrazistość i jakość obrazu.
Zaawansowana soczewka jednoogniskowa Clareon® Autonome™
 
- Nowość! Clareon® AutonoMe™ to najnowocześniejsza soczewka jednoogniskowa pozwalająca na pełną ostrość widzenia po operacjizaćmy.

Dzięki unikatowemu systemowi AutonoMe™ lekarz może bezpiecznie i precyzyjnie wszczepiać oraz kontrolować umiejscowienie soczewek wewnątrzgałkowych.

Wykonana z zaawansowanego biomateriału hydrofobowego soczewka Clareon® umożliwia uzyskanie wyraźnego obrazu w dali lub bliży, bez olśnień i w warunkach słabszego oświetlenia.

Dodatkowo filtr światła niebieskiego chroni siatkówkę przed szkodliwym działaniem tego światła, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. zaćmy wtórnej.

 
- AcrySof® IQ ReSTOR® – soczewka wieloogniskowa; umożliwia po usunięciu zaćmy ostre widzenie do dali, bliży i odległości pomiędzy bez okularów. Wykonana z hydrofobowego materiału Acrysof® posiadająca filtr UV oraz filtr światła niebieskiego, dzięki wyjątkowemu projektowi zapewniająca stabilność soczewki po implantacji. Soczewka z wieloma punktami ogniska, dzięki sferycznej optyce zapewnia polepszoną jakość obrazu. Zaprojektowana do korekcji starczowzroczności w celu zapewnienia pełnego zakresu widzenia.
 
- AcrySof® IQ PanOptix® – to soczewka wieloogniskowa trifokalna. Posiada filtr UV oraz filtr światła niebieskiego, dzięki projektowi zapewnia stabilność soczewki po wszczepieniu oraz polepszoną jakość obrazu. Została zaprojektowana do korekcji starcz
owzroczoności w celu uzyskania pełnego zakresu widzenia - bliży, dali i odległości pośredniej. Doskonale rozwiązanie dla pacjentów korzystających na co dzień z komputera lub laptopa.
 

- AcrySof® IQ ReSTOR® Toric/ AcrySof® IQ PanOptix® Toric – soczewka wieloogniskowa, która pozwala na korygowanie astygmatyzmu. przedoperacyjnego. Posiadająca filtr UV oraz filtr świa niebieskiego, dzięki wyjątkowemu projetowi zapewniająca stabilność soczewki po implantacji. Soczewka z wieloma puntkami ogniska, dzięki asferycznej optyce zapewnia polepszoną jakość obrazu. Zaprojektowana do korekcji starczowzroczności w celu zapewniania pełnego zakresu widzenia - bliży, dali i odległości pośredniej. Soczewka AcrySof® IQ ReSTOR® Toric/AcrySof® IQ PanOptix® Toric to rekomendowana jest do korekcji wzroku u pacjentów, u których równocześnie wystepują zaćma, astygmatyzm oraz starczowzroczność.

 

 

 Więcej informacji o soczewkach wewnątrzgałkowych można przeczytać TU

Korekta astygmatyzmu podczas operacji zaćmy

 

operacje zaćmy

astygmatyzm i operacja zaćmyW Klinice OFTALMIKA w Bydgoszczy mogą Państwo w czasie operacji zaćmy skorygować astygmatyzm.

 

Dzięki zastosowaniu rąbkowych nacięć relaksacyjnych, techniki uznanej na świecie, ale jeszcze mało popularnej w Polsce, możliwe jest zmniejszenie astygmatyzmu nawet o 3 dioptrie. Inna możliwością korekcji astygmatyzmu jest wszczepienie sztucznej soczewki AcrySof Toric – obie techniki poprawiają wyniki refrakcyjne operacji zaćmy, co przekłada się na słabsze okulary dla pacjenta lub możliwość zupełnego wyeliminowania potrzeby ich stosowania.

 

Podczas wszystkich operacji pacjenci pozostają pod opieką naszego anestezjologa, dysponującego nowoczesnym sprzętem.

 

Stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo pacjenta, w Klinice OFTALMIKA nie dopuszczamy do żadnych odstępstw od wysoko postawionych wymagań w trakcie operacji, jak i w okresie okołooperacyjnym.

 

 

Usunięcie zaćmy techniką femtofakoemulsyfikacji 

NOWOŚĆ

 

zabieg usunięcia zaćmy techniką femtofakoemulsyfikacji 3D

Procedura usunięcia zaćmy z zastosowaniem lasera femtosekundowego (ang. femtosecond laser assisted cataract surgery, FLACS), zwana również femtofakoemulsyfikacją, stosowana jest od niedawna podczas zabiegu usunięcia zaćmy i jest nazywana technologią przyszłości.

 

Operację za pomocą lasera femtosekundowego można porównać do chirurgii robotycznej – znaczna część zabiegu zostaje wykonana w sposób automatyczny, bez udziału chirurga. Laser wykonuje cięcia w rogówce, otwór w torebce przedniej (kapsuloreksję) oraz fragmentację jądra soczewki. Dalsze części zabiegu wymagają już udziału chirurga, który usuwa fragmenty jądra i wszczepia sztuczną soczewkę.

 

Bydgoszcz jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, w którym można wykonać operację zaćmy metodą femtofakoemulsyfikacji.

 

 

Rewolucja w okulistyce - usuwanie zaćmy laserem LDV Z8

Chirurgię zaćmy zrewolucjonizowało wprowadzenie do użytku lasera femtosekundowego FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer, który cechuje się niską energią pojedynczego impulsu i wysoką częstotliwością. Laser ten umożliwia jeszcze bardziej precyzyjną i dokładną procedurę usunięcia zaćmy przy 10-krotnie mniejszym zużyciu energii.

 

Prywatna Klinika Okulistyczna OFTALMIKA jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym opracje zaćmy wykonywane są z wykorzystaniem szwajcarskiego lasera Ziemer FEMTO LDV Z8.

 

Zalety procedury usunięcia zaćmy laserem LDV Z8:
- wyjątkowa delikatność i bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu niskiej energii impulsu,
- brak komplikacji związanych z mechanicznym nacięciem rogówki,
- mniejszy uraz dla komórek śródbłonka rogówki,
- szybszy proces gojenia,
- szybsza poprawa ostrości wzroku,
- lepsza centracja sztucznej soczewki.

 

 

Z operacją zaćmy nie wolno zwlekać!

Dla komfortu pacjenta i ze względów medycznych zaćmę należy operować wtedy, gdy zaczyna przeszkadzać. Po wszczepieniu sztucznej soczewki niezbędna jest korekcja okularowa do bliży bądź do dali (jedynie soczewka Restor umożliwia życie bez okularów). Raz usunięta zaćma nie powraca!

 

U około 20% pacjentów w okresie kilku lat po operacji zaćmy dochodzi do zmętnienia pozostałej w oku tylnej torebki soczewki (tzw. zaćmy wtórnej). Zmętnienie to można usunąć za pomocą odpowiedniego lasera (kapsulotomia). Zabieg ten trwa kilka minut i jest przeprowadzany w naszym gabinecie okulistycznym ambulatoryjnie.

 

 

Zaćma - przygotowanie pacjenta do operacji

 

przygotowanie do operacji zaćmyAby zapewnić operowanemu pacjentowi pełny komfort i bezpieczeństwo, nad jego stanem ogólnym przez cały czas zabiegu czuwa lekarz anestezjolog.

 

Jak należy postępować przed operacją:

 

- pacjent operowany nie musi być na czczo, ale lepiej nie spożywać posiłków na kilka godzin przed przybyciem do naszej Kliniki,

- pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zachować normalny rytm posiłków i insulinoterapii,

- przed operacją pacjent nie powinien zmieniać dawkowania leków, które przyjmuje codziennie,

- na 2 dni przed planowaną operacją pacjent powinien stosować do przygotowywanego oka krople antybiotykowe (np. Oftaquix) 4 x dziennie, a w dniu operacji należy założyć wygodne ubranie, zabrać piżamę lub koszulę nocną, obuwie domowe i mały ręcznik; wskazane jest przybycie z osobą towarzyszącą.

 

Przewidywany czas pobytu w Klinice OFTALMIKA wyniesie do 4 godzin.

 

Zaćma - wskazania po operacji

- Opatrunek na oku operowanym powinien pozostać do pierwszej wizyty kontrolnej;

- po pierwszym badaniu okulistycznym zostaną zalecone krople do oczu i wyznaczony termin kolejnej wizyty kontrolnej;

- w pierwszych 2-3 tygodniach należy unikać wysiłku fizycznego, uciskania i pocierania operowanego oka;

- nie ma przeciwskazań do oglądania telewizji i czytania;

- po 24 godzinach można zaprzestać stosowania opatrunku w pomieszczeniach zamkniętych, a także myć włosy, zwracając uwagę na to, by szampon nie dostał się do operowanego oka;

- do czasu zapisania nowych okularów (1 miesiąc po operacji) można używać stosowanych do czasu operacji usunięcia zaćmy/jaskry.

 

Czy operować zaćmę, za granicą?

 

Warto wiedzieć, że po wejściu w życie przepisów o leczeniu transgranicznym polscy pacjenci mogą poddawać się operacji zaćmy w zagranicznych klinikach i uzyskiwać częściową refundację NFZ. Decyzję tę trzeba jednak dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i standard medyczny przeprowadzanych zabiegów oraz koszty operacji i późniejszych wizyt kontrolnych.

Cenę samego zabiegu usunięcia zaćmy zwiększają koszty dojazdu (Czechy, Niemcy) oraz noclegów. Różnica w cenie może być znikoma, biorąc pod uwagę konieczność obecności drugiej osoby w okresie pooperacyjnym, gdy pacjentowi nie wolno się schylać ani dźwigać rzeczy, np. walizki. Wadą tego rozwiązania jest również zakaz podróży lotniczych przez tydzień od zabiegu. Podróż może zwiększyć ryzyko powikłań w okresie gojenia pooperacyjnego, gdy nie ma już kontaktu z lekarzem operującym. 

 

Decydując się na operację zaćmy za granicą, trzeba również wiedzieć, że jakość usług medycznych może być dużo niższa niż w Polsce (np. w Czechach brak lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej podczas zabiegu). W razie poważnych powikłań za granicą, powodujących pogorszenie lub utratę widzenia, procedury dochodzenia odszkodowania od firm ubezpieczeniowych są niestety dużo bardziej skomplikowane.

 

 

 

W Klinice Okulistycznej OFTALMIKA można zoperować zaćmę w ramach NFZ. Sprawdź TU