Lista oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ

Uprawnienia specjalne

RODO

Ochrona danych osobowych

Nasz fanpage!

Zobacz nasze filmy

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA

ul. Modrzewiowa 15, 85-631 Bydgoszcz

NFZ
United Registrar of Systems
Unia Europejska

Drobne zabiegi okulistyczne

W obrębie gałki ocznej

skrzydlik zabieg
- Skrzydlik – zmieniona zwyrodnieniowo spojówka narasta na rogówkę; operacja polega na wycięciu zmienionej tkanki i zamknięciu ran y otaczającą spojówką, w przypadku dużych i nawrotowych skrzydlików tego typu zabiegi okulistyczne powinny być rozszerzone o przeszczep spojówki.
 
- Inne zmiany degeneracyjne spojówki – np. tłuszczyk, usuwane głównie ze względów kosmetycznych.
 
- Zmiany barwnikowe –skupiska komórek barwnikowych umiejscowione na gałce ocznej; na ogół są to zmiany łagodne, ale część z nich ma tendencje do złośliwienia, więc powinny być niezwłocznie usunięte.

W obrębie powiek

- Kępki żółte (xantelasma) – żółtawe zmiany na górnej i dolnej powiece, usuwane głównie ze względów kosmetycznych

- Brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej

- Gradówka – zmiana o charakterze guzka powstała w wyniku przebytego zapalenia gruczołu Meiboma

- Podwinięcie powieki dolnej (entropion) – wywinięcie brzegu powieki dolnej do środka; z reguły u osób starszych, może doprowadzić do uszkodzenia rogówki

- Odwinięcie powieki dolnej (ectropion) – zwiotczenie powieki dolnej związane z wiekiem, powoduje nadmierne odsłonięcie oka.

 

Drobne zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po usunięciu zmian zakładane są szwy, które zdejmujemy po 6-8 dniach. W zależności od charakteru zmian, w części przypadków pobrane zmiany są wysyłane do badania histopatologicznego.

Przygotowanie pacjenta

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

Pacjent operowany nie musi być na czczo. Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zachować normalny rytm posiłków i insulinoterapii.

 

Przed operacją nie należy zmieniać dawkowania leków przyjmowanych codziennie. Jedynie leki przeciwzakrzepowe (np. Acard, Polocard, Bestpirin) trzeba odstawić 7 dni przed planowanym zabiegiem, po uzgodnieniu z prowadzącym internistą. Pacjentki powinny przed zabiegiem zmyć makijaż.

Badania dodatkowe

angiografia flueresceinowa

Angiografia fluoresceinowa – polega na dożylnym podaniu substancji zwanej fluoresceiną. Jest to barwnik posiadający zdolność fluorescencji, która jest rejestrowana przez kamerę cyfrową. Pozwala to na uwidocznienie uszkodzeń i zmian w naczyniach siatkówki.

 

Aby przeprowadzić badanie, konieczne jest rozszerzenie źrenicy i założenie wkłucia do żyły podłokciowej.

 

 

Autokeratorefraktometr (komputerowe badania wzroku) – automatyczne badanie wady wzroku i mocy optycznej rogówki, stosowane rutynowo w badaniu okulistycznym, wykonywane bez dotykania oka.

 

 

Biometria – pomiar długości gałki ocznej i struktur oka, wykonywany po znieczuleniu rogówki kroplami HRT II (Heidelberg Retina Tomograf). Pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz tylnego odcinka oka, przede wszystkim tarczy nerwu wzrokowego. Umożliwia to dokładną ilościową analizę tarczy, co ma szczególnie duże znaczenie w diagnostyce i monitorowaniu jaskry. Badanie nie wymaga żadnych przygotowań, trwa kilkanaście minut i przebiega bez dotykania oka.

 

Pachymetria – ultradźwiękowe badanie grubości rogówki, szczególnie istotne u pacjentów z jaskrą, ze zwyrodnieniami rogówki oraz przed laserową korekcją wady wzroku i nacięciami relaksującymi; wykonywane po znieczuleniu rogówki kroplami.

 

Pole widzenia – badanie polega na określeniu obszaru widzianego nieruchomym okiem.

Komputerowe badanie pola widzenia ma zastosowanie w diagnostyce jaskry, zmian patologicznych dna oka oraz uszkodzeń dróg wzrokowych. Badanie wymaga koncentracji i ścisłej współpracy ze strony pacjenta. Badany siedzi przed półkolistą oświetloną czaszą aparatu. Jedno oko jest zasłonięte, a drugim okiem pacjent musi wpatrywać się przez cały czas badania w punkt świetlny w centrum czaszy i naciskać trzymany w ręce przycisk w momencie, gdy pojawi się drugi znaczek świetlny.

 

Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia

 

Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia (SOCT) – rejestruje odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki, pozwalając na uzyskanie poprzecznych przekrojów. Jest to najnowocześniejszy sposób diagnostyki plamki, pozwalający na wykrycie nawet niewielkich zmian, które nie są jeszcze widoczne w angiografii fluoresceinowej. Badanie wymaga jedynie rozszerzenia źrenicy.

 

Tonometria aplanacyjna – badanie ciśnienia w gałce ocznej.

 

Topografia rogówki (mapa) – pozwala na oceną ukształtowania przedniej powierzchni rogówki w celu wykrycia nieregularności powierzchni rogówki. Szczególnie istotna w diagnostyce i leczeniu stożka rogówki, astygmatyzmu nieregularnego, planowaniu rąbkowych nacięć relaksujących; wykonywane bez dotykania oka.

 


Ultrasonografia (USG) – badanie pozwalające zobrazować struktury gałki ocznej w przypadkach nieprzezierności ośrodków optycznych (bielma rogówki, zaćma dojrzała, wylew krwi do ciała szklistego) oraz w diagnostyce guzów wewnątrzgałkowych i odwarstwienia siatkówki; wykonywane przez powieki po nałożen

iu niewielkiej ilości żelu.

 

 

Badanie śródbłonka rogówki za pomocą mikroskopu endotelialnego (lustrzanego) – powinno być wykonywane między innymi u pacjentów kwalifikowanych do operacji zaćmy, u których istnieje podejrzenie choroby rogówki oraz przed zabiegami refrakcyjnymi.

Nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta, bezkontaktowe.