Lista oczekujących na zabieg refundowany przez NFZ

Uprawnienia specjalne

RODO

Ochrona danych osobowych

Nasz fanpage!

Zobacz nasze filmy

Klinika Okulistyczna OFTALMIKA

ul. Modrzewiowa 15, 85-631 Bydgoszcz

NFZ
United Registrar of Systems
Unia Europejska

Aktualności

10.04.2023
Vabysmo – nowy preparat do leczenia nAMD i DME już w Klinice Okulistycznej OFTALMIKA

Jako jedna z pierwszych placówek w Polsce, Klinika Okulistyczna OFTALMIKA wprowadza innowacyjną terapię dla pacjentów chorych w leczeniu neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (ang. neovascular age-related macular degeneration, nAMD) lub zaburzeń widzenia spowodowanych cukrzycowym obrzękiem plamki (ang. diabetic macular oedema, DME). Nowy lek Vabysmo, zawierający substancję czynną farycymab, jest podawany do wnętrza gałki ocznej za pomocą iniekcji (wstrzyknięcia do ciała szklistego).

nAMD to powszechna przyczyna utraty widzenia wśród osób w wieku 60 lat i starszych. Stopień utraty wzroku zwiększa się wraz z postępem choroby. Jest to choroba przewlekła, wymagająca stałego leczenia. Może dotyczyć jednego z lub obojga oczu, ale objawia się tylko poprzez zaburzenie widzenia centralnego. Zwyrodnienie plamki następuje w wyniku powstania nieprawidłowych naczyń krwionośnych w centralnej części siatkówki, czyli w plamce. Takie naczynia są w stanie przepuszczać krew lub płyn do tylnej części oka, co prowadzi do obrzęku siatkówki – warstwy światłoczułej znajdującej się w tylnej części oka – oraz powoduje utratę widzenia.

 

DME natomiast jest powikłaniem cukrzycy i główną przyczyną utraty widzenia u pacjentów z tą chorobą. Pojawia się, gdy naczynia krwionośne w siatkówce zostają uszkodzone, co może spowodować przeciek płynu do oka i obrzęk plamki, a w konsekwencji prowadzić do stopniowej utraty widzenia.

 

Preparat Vabysmo (farycymab) jest pierwszym oraz jedynym inhibitorem blokującym jednocześnie dwa szlaki – VEGF i ANG-2.

 

Blokowanie VEGF zmniejsza przeciekanie naczyń i hamuje patologiczne tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, natomiast blokowanie ANG-2 zwiększa stabilność naczyń. W porównaniu z dotychczas stosowanymi preparatami do leczenia AMD, Vabysmo umożliwia dłuższe odstępy między iniekcjami. Lek przynosi poprawę ostrości wzroku przy mniejszej liczbie podań oraz skutecznie redukuje płyn podsiatkówkowy, co umożliwia lepszą kontrolę choroby.

 

Początkowo lek jest podawany w formie iniekcji do ciała szklistego co miesiąc przez pierwsze cztery dawki. Później, w zależności od oceny aktywności choroby, odstępy między iniekcjami mogą być wydłużane do 2, 3 lub 4 miesięcy.

 

Iniekcje są podawane podczas zabiegu ambulatoryjnego – przy zachowaniu, jak zawsze w naszej Klinice, najwyższych standardów reżimu sanitarnego w sali operacyjnej. Przeczytaj więcej o tym tu.

 

Więcej informacji o nAMD i DME można przeczytać tutaj.

 


Zdjęcie: