Czy smog grozi naszym oczom?
Znaczne zamglenie i bezwietrzna pogoda sprzyjają współwystępowaniu zjawiska smogu, będącego efektem znacznego nagromadzenia w powietrzu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń (m.in. pyłu zawieszonego PM10 i pyłu drobnego PM2,5, powstałych ze spalania odpadów i węgla niskiej jakości oraz spalin samochodowych).
Smog zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób: astmy, zapalenia oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc oraz chorób układu krążenia. Zanieczyszczenie powietrza grozi również znacznym wysuszeniem oczu, powodując zespół suchego oka i stany zapalne spojówek.
Schorzenia oczu powodowane zanieczyszczeniem powietrza
Zanieczyszczenie powietrza cząsteczkami pyłów zawierającymi związki organiczne, metale ciężkie i alergeny jest niebezpieczne dla układu krążenia i układu oddechowego człowieka. Wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 i pyłu drobnego PM2,5 w powietrzu może również powodować suchość, zmęczenie i podrażnienie oczu, pieczenie, kłucie i ból oraz uczucie piasku w oczach i nadwrażliwość na światło, będące objawami zespołu suchego oka.
Nasze oczy mogą być szczególnie narażone na związki chemiczne zawarte w smogu, powodujące stany zapalne spojówek, zaburzenia produkcji łez i nadmierne łzawienie.
Czy okulary chronią oczy przed smogiem?
Noszenie okularów korekcyjnych ułatwia ochronę oczu przed pyłem i kurzem unoszącym się w powietrzu. Osoby, które nie stosują okularów korekcyjnych, powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. W przypadku alarmu smogowego warto również rozważyć noszenie specjalnych maseczek chroniących nasze drogi oddechowe.
Jak dbać o oczy, kiedy jest smog?
Zanieczyszczone powietrze bardzo wysusza oczy. Dbajmy o wzrok, dbając jednocześnie o nawodnienie całego organizmu. Pijmy dużo wody, stosujmy krople nawilżające do oczu (pomogą również usunąć powierzchniowe zanieczyszczenia).
Kiedy jest smog, zwróćmy szczególną uwagę na zachowanie prawidłowej wilgotności powietrza w swoim otoczeniu – domu, pracy czy szkole. Gdy musimy wyjść na zewnątrz, załóżmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
Czego trzeba się wystrzegać podczas alarmu smogowego?
Smog jest szkodliwy dla oczu, płuc i krwioobiegu. Kiedy powietrze jest silnie zanieczyszczone, starajmy się przebywać jak najkrócej na zewnątrz. Trzeba wówczas zrezygnować z intensywnych spacerów, ćwiczeń w plenerze, a przede wszystkim – biegania. Zwiększony wysiłek fizyczny, a tym samym szybsze i intensywniejsze oddychanie, powoduje wdychanie większej ilości szkodliwego powietrza do płuc.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie zaleca, by z wyjścia na zewnątrz w przypadku alarmu smogowego ograniczyły do niezbędnego minimum osoby z grupy wrażliwej (kobiety w ciąży, starsi, dzieci, osoby z chorobami serca i dróg oddechowych).
Smog a utrata widzenia
Utrata widzenia może nam grozić w przypadku nieleczonego zespołu suchego oka – zaczerwienienia i suchości oczu, opuchlizny powiek, nawracających infekcji, wrażliwości na światło i nadmiernego wysuszenia rogówki, pieczenia i bólu oczu.
Zaniedbanie leczenia w połączeniu z ciągłą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza może w skrajnych sytuacjach doprowadzić nawet do utraty wzroku.