Drobne zabiegi okulistyczne
Drobne zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po usunięciu zmian zakładane są szwy, które zdejmujemy po 6-8 dniach. W zależności od charakteru zmian, w części przypadków pobrane zmiany są wysyłane do badania histopatologicznego.
W obrębie gałki ocznej
- Skrzydlik – zmieniona zwyrodnieniowo spojówka narasta na rogówkę; operacja polega na wycięciu zmienionej tkanki i zamknięciu ran y otaczającą spojówką, w przypadku dużych i nawrotowych skrzydlików tego typu zabiegi okulistyczne powinny być rozszerzone o przeszczep spojówki.
- Inne zmiany degeneracyjne spojówki – np. tłuszczyk, usuwane głównie ze względów kosmetycznych.
- Zmiany barwnikowe –skupiska komórek barwnikowych umiejscowione na gałce ocznej; na ogół są to zmiany łagodne, ale część z nich ma tendencje do złośliwienia, więc powinny być niezwłocznie usunięte.
W obrębie powiek
- Kępki żółte (xantelasma) – żółtawe zmiany na górnej i dolnej powiece, usuwane głównie ze względów kosmetycznych
- Gradówka – zmiana o charakterze guzka powstała w wyniku przebytego zapalenia gruczołu Meiboma
- Brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej
- Podwinięcie powieki dolnej (entropion) – wywinięcie brzegu powieki dolnej do środka; z reguły u osób starszych, może doprowadzić do uszkodzenia rogówki
- Odwinięcie powieki dolnej (ectropion) – zwiotczenie powieki dolnej związane z wiekiem, powoduje nadmierne odsłonięcie oka.
Opadanie / wiotkość skóry powiek
U osób z wyraźnym nadmiarem skóry powieki górnej lub dolnej, które odczuwają dyskomfort i/lub mają ograniczenie pola widzenia lub stany zapalne, wykonujemy plastykę korekcyjna powiek (blepharoplastykę). Nazwa „blepharoplastyka” pochodzi od greckiego słowa „blepharon”, czyli „powieka”.
Podczas zabiegu blepharoplastyki powieki górnej usuwa się nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, przez co poprawia się nie tylko estetykę okolicy oczodołu, lecz także pole i komfort widzenia. Blizny po zabiegu ukryte są w naturalnych załamaniach powiek.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu blepharoplastyki
Na 14 dni przed planowanym zabiegiem nie należy opalać twarzy, przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi. Należy unikać czosnku, imbiru i żeń-szenia, a także zaprzestać palenia papierosów.
Wskazane jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza. Przez minimum 3 dni przed zabiegiem i w pierwszym tygodniu po operacji nie należy pić alkoholu. W dniu zabiegu nie wolno wykonywać makijażu, stosować podkładu, tuszu do rzęs ani kremów do twarzy.
Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:
- morfologię
- APTT
- HBS
- HCV
Pacjent operowany nie musi być na czczo. Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zachować normalny rytm posiłków i insulinoterapii.
Przed operacją nie należy zmieniać dawkowania leków przyjmowanych codziennie. Jedynie leki przeciwzakrzepowe trzeba odstawić 7 dni przed planowanym zabiegiem, po uzgodnieniu z prowadzącym internistą. Pacjentki powinny przed zabiegiem zmyć makijaż.
Rekonwalescencja po zabiegu blepharoplastyki
Szwy – w przypadku użycia nici niewchłanialnych – są usuwane po około 7 dniach. Większość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Rekonwalescencja trwa ok. 2 miesiące, ale zazwyczaj już po 2 tygodniach można wrócić do pracy.
Po zabiegu możliwe jest pojawienie się obrzęków i zasinień w okolicy powiek. Zmiany te ustępują w zazwyczaj w ciągu 2–3 tygodni. Kobiety już po tygodniu od zdjęcia szwów mogą stosować delikatny makijaż powiek. W przypadku ekspozycji na słońce wskazane jest używanie okularów przeciwsłonecznych nawet przez kilka tygodni. Przez okres 3 tygodni należy wstrzymać się od uprawiania sportu i intensywnych ćwiczeń fizycznych. Przez 14 dni po zabiegu należy radykalnie ograniczyć palenie papierosów.